Денес ги подигнав првите награди од Мои Рецепти (Делимано Ростер тава 3 во 1 и Кујнски Сецко) и уште еднаш се заблагодарувам на сите од МР.
И бидејќи сум многу нестрплива веднаш го пробав кујнскиот сецко и направив малку поразличен путер-намаз од ореви од оној којшто обично го правиме дома.

Овој намаз може да се употреби со палачинки, крофни, со различни кремови и филови за торти и колачи или како додаток во најразлични десерти.

1. Оревите се ставаат во сецкото и ситно се мелат.

2. Потоа се додаваат путерот, медот, ванила екстрактот и ликерот и се заедно се меша додека состојките не се соединат.

* Јас ставив 3 лажци ликер и тој најмногу доминираше во целиот намаз. Советувам да ставите 1 лажица и откако состојките ќе се соединат пробајте го вкусот на намазот, па по желба можете да додате уште.

П.С. Кујнскиот сецко од Делимано е ОДЛИЧЕН!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани