Брашното со зафатениот квасец, маслото, млекото, солта и шеќерот се измесуваат и се остава да скисне. Од скиснатото тесто се прават 40 ѓузлемина. Се расукуваат во јајчеста форма и потоа се виткаат како пура. Се редат во намрсен плех со маргарин. Се премачкуваат со жолчка од јајце одозгора може јадра сол, пипер црвена, може и маргарин да се наренда и се ставаат да се печат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови