Прво 400 милилитри млеко и 6 лажици чиа семе од Натура се мешаат и се остават во еден сад со поклопец, да стојат преку ноќ.
Во смесата од млеко и чиа семе се додаваат 2 лажици мед и се меша.
Во едната чаша се става ред од смесата,ред сечена банана и цимет, ред од смесата, пак банана и цимет.
Во втората чаша се става ред од смесата, ред сечена диња и сечени ореви, пак од смесата и диња со ореви.
Чашите со пудингот можат да постојат уште 15 минути во фрижидер пред служење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови