Брзи и вкусни пралини

1.Во еден сад ставаме вода да се загрее. Над него ставаме друг сад во кој ги ставаме кршеното бело чоколадо и маслото. Оставаме на тивок оган, и чекаме чоколадото да се растопи.

2.Тргаме од оган и додаваме плава боја. Промешуваме и додаваме лешници.

3.Топлата смеса ја нанесуваме во мали силиконски калапчиња. Оставаме на ладно да се стегнат, па ги вадиме пралините од калапот и ги послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани