Пудингот го вариме со млекото и го оставаме да се лади во посебен сад. Го матиме маргаринот и шеќерот во прав ги соидинуваме двете смеси и ги додаваме мелените ораи и рум. Сето се замесува и се прават топчиња се растопуват чоколадото на пареа со зејтинот ги земаме селиконските калпи со мало лажиче ставаме до пола и ги ставаме во замрзнувач по пет минути ги вадиме ставаме од филот и ги заливаме пак со чоколадо и пак ги врачаме во замрзнувачот многу се вкусни на здравје.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови