Испечати

Пралини со рум

Пралини со рум

Состојки

  • 1 пудинг од ванила
  • 250гр млеко
  • 100гр шеќер во прав
  • 125гр маргарин
  • 200гр мелени ореви
  • 100гр рум
  • 3 чоколада
  • 10лажици зејтин

Подготовка

Пудингот го вариме со млекото и го оставаме да се лади во посебен сад. Го матиме маргаринот и шеќерот во прав ги соидинуваме двете смеси и ги додаваме мелените ораи и рум. Сето се замесува и се прават топчиња се растопуват чоколадото на пареа со зејтинот ги земаме селиконските калпи со мало лажиче ставаме до пола и ги ставаме во замрзнувач по пет минути ги вадиме ставаме од филот и ги заливаме пак со чоколадо и пак ги врачаме во замрзнувачот многу се вкусни на здравје.