Зовријте ја слатката павлака и ставете го белото чоколадо исечкано. Мешајте да се соеднини.

Малините испасирајте ги и поминете ги низ ситно цедало или газа. Отприлика ќе требаат 120-150 гр малини за да се добие 50 гр пире од малини.

Пирето од малини измешајте го во стопеното чоколадо и додајте го ликерот.
Измешајте и ставете го филот во фрижидер да отстои преку ноќ.

Следниот ден се топи чоколадото со маслото и со него се обложуваат силиконските калапи за пралини. Зависно од густината 2-3 слоја.

Обложните калапи со чоколадо се полнат со филот и повторно се затвораат одозгора со чоколадо.

Пралините чувајте ги на ладно место или во фрижидер.

Се добиваат едни малинесто вкусни пралини со не многу цврст фил, но сепак не толку мек кога ќе загризиш да избега веднаш. Многу слични на овошните чоколадни бомбони од некогашните бомбоњери : )

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови