1. Во нутрибулет ги ставаме сувите сливи, румот и соединуваме.
2. Во сад на многу тивок оган ги ставаме да се соединат путерот, чоколадото, млекото. Тргаме од оган, па додаваме мелени сливи со рум, мелен орев и мелени бисквити. Убаво ја соединуваме смесата
3. Ја оставаме во фрижидер да се излади. Потоа формираме бомбици. Ја подготвуваме глазурата и ги прелеваме бомбиците. Ги декорираме по вкус со трошки чоколадо... Ги сервираме во хартиени кошнички.
Ги послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани