Подготовка:

1. Растопете млечно чоколадо и ставете го во послужавник постелен со алуминиумска фолија.
2. Растопете бело чоколадо, истурете го врз млечно чоколадо и направете шари со лажица. Додека не се олади чоколадото, врз него ставете ореви, бадеми, суво грозје, јаготки.
3. Чоколадото ставете го во фрижидер, да се зацврсти. Изладеното чоколадо пресечето го на парчиња и уживајте!
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани