Филетите повегетете ги, побиберите и увалкајте во брашно
Сите состојки за поховање убаво изматете ги(ќе биде малку погусто од палачинки)
Рибата умакајте ја во смесата за поховање и пржете во загреано масло (3-4 прста длабоко) прво од едната страна 3-4 мин.па од другата.
Вадете на книжна салветка да се впие вишокот маснотија
Компирот направете го помфрит и уживајте

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани