Има ли некој што не сака вкусен, топол, свадбарски похован кашкавал во порцијата за предјадење ? =)
За да се подготви похован кашкавал порано мислев дека е едноставно, меѓутоа и оваа подготовка како и многу други си има свои финеси за крајниот резултат да ни е совршен.

Подготовка
1. Кашкавалот најпрво го сечкаме на парчиња со дебелина од 1 см и го ставаме во замрзнувач околу 1 час.
2. Секое парче кашкавал го потопуваме во ладна вода, во брашно, во разматените јајца и на крај во лебните трошки.
3. Вака подготвените парчиња ги пржиме во загреано масло околу 30 секунди од секоја страна или додека да ни поцрвенат.

Забелешка
Можете кашкавалот да го подготвите т.е да го извалкате во потребните состојки и да го ставите во замрзнувач, па кога ќе сакате да го пржите. Во ладната вода ставив и некоја коцка мраз.
Во лебните трошки може да додадете и сусам по желба и вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани