Во тавче кое се намрсува со масло и потоа најпрво се става тараната и се распространува низ целото тафче потоа врз тараната се покрива со јуфки мозе и да се искршата на поситни парчиња и немора. Потоа се ренда сирењето и се напрскува со малку масло. И потоа се повторува постапката тарана се нарисува па јуфки и се попрскува со масло.
Вака тавчето се става во заграна релна да се потпечат се додека да поруменат.
Во тенџере се става водата малку масло сол (по вкус) тука мозе да се додаде и
2 лажици маргарина (и немора) и треба да зоврие водата.
Потпечните јуфки и тарана се вадат од релната и се посипуваат со сварена вода и повторно се враќа во релната, треба да ја впијат водата.
Ако остане вода се дутура но треба малку да се потпечат и ќе ја впијат водата се дотура водта на јуфките и тарана и се оставаа уште лаку во релна и се вада и се сервираат додека се уште топли.
Но овае е вкусно и откако ќе се олади.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови