Тиквата сварете ја и изблендирајте.
Во просеаното брашно додајте пециво, ванила, цимет, блендираната тиква, зејтин, сок, и шеќер. Се помешајте и замесете тесто.
Апаратот за печење загрејте го и ставете од тестото по едно лажиче.Печете ги крофните 15 минути.
Чоколадото за готвење стопете го на тивок оган.
Печените истинати крофнички макајте ги во стопено чоколадо. Посипете ги крофничките со чоколадни ронки и со шарени трошки.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани