Најпрво ги потпекувам сусамот и сончогледот. Потоа ги додавам во брашното, ставам ким и пециво. Замесувам со виното и маслото, се додека тестото не лепи ако треба уште малку брашно ставам, во зависност со кое брашно месите. Веднаш се прават во најразлични форми, пред печење повторно посолувам.
Ете другарка ми Снешка да види ги направив и сама си ги изедов !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови