За оние кои прават посни слави. Брзи и вкусни. Лапни голтни бомбички.

Пенасто се матат маргаринот со шеќерот. Се додаваат бананите и останатите намирници за смесата. Се обликуваат ситни бомбици (од оваа смеса излегуваат 120 бомбици со дијаметар од 2 сантиметри). Се попрскуваат со глазура.

Глазура
На тивок оган се ставаат маргаринот и маслиновото масло. Потоа се додава чоколадото да се стопи.

Доколку сакате целосно да ги глазирате бомбиците потребно е да направите дупла доза од глазурата.

Доколку смесата Ви се лепи на рацете намачкајте ги со маслиново масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани