За кексот измешајте ги сите состојки и ставете ги во тркалезна тепсија (најдобро ако имате таква на која и се ваѓа обрачот) покриена со хартија за печење и ставете го да се пече на 170 Ц.
За кремот ставете ги сите состојки во едно тенџерче и на тивок оган, мешајќи, оставете го се додека не зоврие. Веднаш тргнете го и жешкиот крем потурете го над ладниот кекс. Од страните мошете да го украсите со ливчиња од бадеми.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани