1. Во врелата вода се става шеќерот, ванилата и се меша додека да се стопи.
2. Потоа се додава маслото, брашното, пецивото, содата и повторно се меша, да се добие средно густа смеса.
3. Потоа се додаваат јаболката и оревите и сето се меша со лажица, се тура во намаслено и набрашнето караванче бр.30.
4. Се печи на 180степени најмалку 20мин а по потеба и повеќе, да изврие добро.
5. Се украсува со шеќер во прав или по желба со посно чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови