Сувите состојки се ставаат во подлабок сад. Се додава зејтинот и газираната вода и смесата убаво се меша. Се дели на половина и првиот дел се става да се пече во подмачкан плех.
Вишните се цедат во решетка за да не ја разводнат-омекнат тортата. Од како ќе се запече половината тесто се редат вишните и врз нив се истура втората половина од тестото. Се наросува со какао и полека со вилушка се промешува. Се враќа назад во рерна да се допече.
Сокот кој се исцедил од вишните се зоврива со малку шеќер да згусне и со тој прелив се премачкува тортата. Убава, освежителна посна торта.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани