Посно, вкусно и ровко солено тортиче, никој не позна дека нема ни јајца ни млеко во составот...
Празот исецкајте го многу ситно и со солта и 2-3 лажици масло изгмечете го да омекне и да е пушти водата што е содржи.
Во садот каде ќе ја мешате пројата ставете ја палентата, брашното и пецивото просеани низ сито, празот и измешајте ги. Додајте ја киселата вода и маслото и повторно измешајте да се изедначи смесата.
Турете ја во тава за печење намачкана со масло и посипана со брашно.
Оставете ја да стои 30 минути. Потоа вклучете ја рерната да се загрее на 190 степени. Ставете ја да се пече околу 35-40 минути, а потоа оставете ја уште 5-6 мин во исклучена рерна.
Оставете ја да олади и потоа послужете се.
Како што гледате на сликата, пројата не е многу висока, па ако сакате повисока можете да користите или поголем филџан или да е печите во помала тава.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани