Подготовка:

1. Во длабок сад измешајте ги трите вида брашно, пецивото и солта. Додајте го маслото и водата.
Измешајте убаво, па додајте го празот. Промешајте уште еднаш.

2. Правоаголен сад премачкајте го со масло и набрашнете. Истурете ја смесата, израмнете ја и посипете со сусам. Печете во загреана рерна на 200 степени, 40 минути. Послужете ја со растителен јогурт или свежа салата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани