Се зема една кора се попрскува со масло, се ставаат ореви, се ренда чоколадо низ целата кора, потоа одгоре над кората се става уште една кора. Така двете кори заедно се виткаат на тенко сукало. Откако ке се свитка целата кора, се набира на сукалото и се редат во плехот. Постапката ја повторуваме со сите кори. Се печи баклавата, а во мегувреме го приготвуваме шербетот. Од кога баклавата ќе се излади, се потура со жежок шербет и се превртува од двете страни за убаво да се впие шербетот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови