Подготовка:

1. Кромидот и лукот ситно ги сецкаме. Во вок тава на оган го ставаме маслиновото масло да се загрее. Го додаваме кромидот и лукот, пропржуваме. Морковите ги сецкаме на кругови, ги додаваме во тавата. Пропржуваме.

2. Го додаваме доматното пире, доматниот сос и водата. Оставаме на средна температура да се готви. По 10тина минути го додаваме наутот и зачините. Готвиме додека да се згусни сосот. Неколку минути пред крај го додаваме исецканиот спанаќ , кратко само да омекне. Послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани