Подготовка:

1. Во сад се ставаат вода и шеќер и се мешаат, да се растопи шеќерот. Се додаваат сите горе наведени состојки. На крајот се рендаат јаболките и се истура во плех и се пече на 200С-25мин.
2. Шербет- во тенџере се ставаат вода и шеќер. Треба да врие 3мин. Се прелива колачот со шербет и се остава да се впие. Одозгора се поросува со ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани