1. Водата, маслото, шеќерот, гризот, пецивото, ванилинот, какаото, оревите, сувото грозје и брашното ги промешуваме додека смесата не се соедини.
2. Јаболката ги лупиме и ги рендаме и ги додаваме кон смесата и промешуваме.
3. Ја нанесуваме смесата во со масло намрсена и набрашнета тава бр.34 и ја печеме 45 минути на 180 степени.

Изладениот колач се сецка на коцки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани