Во млака вода се раствара шеќерот, се додава маслото, лимонот, џемот и се додаваат сите суви состојки брашното, гриз, пециво, јаболкото и на крај оревите. Се меша со лажица и се сипува во подмачкано тавче бр. 30 посолено со брашно.
Се остава да отстои 1 час и потоа се пече на 150 степени околу 45 мин.
Кога колачот ќе ни се испече го наросуваме со шеќер во прав.
Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани