Превкусен лесен намаз кој може да се послужи со домашни посни брускети.
Најпрво ја сечеме на тенки ленти тиквичката, ја печеме на скара и малку ја посолуваме. Во меѓувреме го цедиме лимонот, исто така го чистиме и сецкаме лугот, и ливчињата нане.
Штом се подоладат тиквичките се додаваме во блендер и мешаме додека не добиеме убава смеса.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови