Испечати

Веган намаз со тиквичка и индиски оревчиња (посно)

Веган намаз со тиквичка и индиски оревчиња (посно)

Состојки

  • 1 тиквичка
  • 3 лажици маслиново масло ДМ био
  • 1/2 чешне лук
  • прстоват сол
  • 2 лажици сок од свежо цеден лимон
  • 50гр индиски оревчиња Дм био
  • 1 гранче ливчиња од нане
  • прстофат бибер

Подготовка

Превкусен лесен намаз кој може да се послужи со домашни посни брускети.
Најпрво ја сечеме на тенки ленти тиквичката, ја печеме на скара и малку ја посолуваме. Во меѓувреме го цедиме лимонот, исто така го чистиме и сецкаме лугот, и ливчињата нане.
Штом се подоладат тиквичките се додаваме во блендер и мешаме додека не добиеме убава смеса.