Од состојките за тесто замесете средно меко тесто и оставете го да стаса.
Потоа расукајте го во правоаголна кора.
На едната половина од кората нанесете ја ренданата тиквичка, парчињата моцарела и куркумата.
Другиот дел од кората расечете го вертикално на ленти.
Завиткајте ја кората во ролат почнувајќи од делот каде се тиквичките и моцарелата.
Завитканиот ролат ставете го во калап за куглоф, премачкајте со разматена жолчка и посипете со сусам и ленено семе.

Печете на 200 степени, 25-30 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани