На варените јајца им ја одстрануваме жолчката
Половинките јајца ги полниме со следниот фил
Во сад ги соединуваме жолчките, топеното сирење, сок од лимон, сенф, сол, бибер, магдонос
Убаво со рачен пасатор или со помош на нутрибулет малку ги поврзуваме сотојките.
Со подготвениот фил ги полниме белките од јајца.
Декорираме со шери домати.
Оставаме во фрижидер 30 минути, па сервираме

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани