На тврдо варените јајца им ги одстрануваме жолчките во еден сад.
Тука додаваме сенф, сол, бибер, кисела павлака и крем сирење.
Убаво ја изедначуваме цела смеса.
Смесата ја ставме во готварски шприц и ги полниме белките.
Декорираме со свежа краставица, ротквица, малку бибер.
Сервираме заедно со другото подготвено предјадење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани