Прво тестенината ја вариме според упатството, но може да биде и ал денте сварена.
Ја процедуваме и оставаме да се излади.
Во еден сад ги ставаме сите состојки за полнењето и убаво ги соединуваме.
Со најмалечко лажиче убаво ги полниме школките од тесто.
Ги декорираме со семки од сончоглед.
По 3 школкички ги редиме на стапчиња за канапеи и на врвот ставаме украс од свеж морков.
Рецептов трпи многу додатоци, така да може да си ги подготвите според ваш вкус.
Може да се додаде сецкана шунка, магдонос, чили.....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани