Рецептов за оргинал Грчки тортиљи е на Шеф Акис Петретзикис, така вели Ружица
Значи ги обожаваме...
Често ги подготвувам самостојно, како прилог кон скара, но еве денес ги полнев..па да го споделам рецептов со вас.
Да напоменат дека тестото е малку лепливо, значи се замесуваат понамеко и со самото тоа ќе бидам многу кревки и воздушести.

Во вангличка ги ставаме шеќерот, солта, маслото, квасецот, млекото и водата.
Промешуваме да се соединат.
Значи не чекаме да се активира квасецот.
Со помош на вилушка мешаме додавајќи брашно.
Ќе добиеме тесто замесено понамеко.
Капнуваме две три капки маслиново масло и го покриваме со прозирна фолија тестото и го оставаме да одстои 2 часа.
За тоа време ќе се наполни целото со меури.
Кога ги подготвувам за скара, го делам тестото на 6 топчиња
А вака кога ги полнам, го делам на 4 топчиња.
Сега секое топче со многу малку посип го расукуваме во мало кориче.
Коричињата ги редиме на чисто чаршафче.
Зедов прва кора и врз неа го нанесов мастрафот, сецкани домати, сецкана моцарела, сецкани маслинки, сецкан, исцеден, замрзнат спанаќ и лута пиперка.
Поклопив со другата кора и краевите благо ги притиснав.
Веќе на рингла имам загреана тава на умерен оган.
Ставам 2-3 капки маслиново масло
Ја ставам првата полнета пита да се пржи, одприлика по 2 минути од едната страна, па ја превртувам и ја пржам и од другата страна.
На ист начин ја подготвив и втората полнета гиро пита.
Сервираме топло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани