Во тенџере се става медот и шеќерот за да се стопи. Потоа се додава леблебијата и убаво се меша 3мин. Се истураа смесата мегу 2 фолии и се сучи со сукало да биде мазно и рамно. Се вади горната фолија и се сечи на коцки. Се оставаат да оладат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани