Подготовка

Наутот изблендирајте го и ставете го во подлабок сад.
- Во истиот сад изрендајте ги биеното сирење и тиквичката. Додадете ги јајцата, брашното, лукот и останатите зачини и промешајте убаво, да добиете еднолична смеса.

- Од оваа смеса формирајте плескавици и пржете ги од двете страни, во тавче со малку масло.

Добар апетит

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани