Прво јајцата ги одделуваме посебно на жолчки и белки,и чоколадото за кување се топи.

Во смесата каде што се жолчките заедно со маргаринот се бијат,и се додава шеќерот во прав и топеното чоколадо и повторно се бијат со миксер.

Настрана ги биеме белките и откако тоа ќе се избие ја соединуваме смесата,па ја додаваме мелената плазма. И сето тоа заедно го биеме со миксер.

Откако тортата ќе ја ставите во ладилник може да ставите  шлаг и да ја ставите тортата на ладно место(не во ладилник).

Прекрасна торта,вкусна и лесна за правење! Кој ја направи и проба знае за што станува збор! Уживајте во добриот вкус

 

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови