Испечати

Плазма торта

Плазма торта

Состојки

  • 300гр Плазма мелена
  • 6 Јајца
  • 250гр Шеќер во прав
  • 200гр Чоколада за кување
  • 1 Mаргарин кристал

Подготовка

Прво јајцата ги одделуваме посебно на жолчки и белки,и чоколадото за кување се топи.

Во смесата каде што се жолчките заедно со маргаринот се бијат,и се додава шеќерот во прав и топеното чоколадо и повторно се бијат со миксер.

Настрана ги биеме белките и откако тоа ќе се избие ја соединуваме смесата,па ја додаваме мелената плазма. И сето тоа заедно го биеме со миксер.

Откако тортата ќе ја ставите во ладилник може да ставите  шлаг и да ја ставите тортата на ладно место(не во ладилник).

Прекрасна торта,вкусна и лесна за правење! Кој ја направи и проба знае за што станува збор! Уживајте во добриот вкус