Тесто
Од сите состојки замесуваме тесто, го оставаме да одстои оклу 20 мин, така стасано го развлечуваме на хартија за печење во форма на круг со дебелина 1 сантиметар
Работ на тестото го мачкаме со кечап и сенф, ги редиме виршлите, маслинките и сирење и по желба наросуваме со оригано.
Земаме нож и од средината на кора зарежуваме тиаголниците кои ги префрлуваме кон работ од тестото
така добиваме интересно украсена погача, деловите кои ги префрливме намачкуваме со сенф и поросуваме со афион.
Ова декоративно предјадење може да правиме во многу комбинации и секогаш ќе биде привлечно на масата.

Лиценца: Сите права се задржани