Од брашното, солта, шекерот и водата правиме каша, и потоа во тава за питулици, позната како питуличарка ги правиме питулиците на ист начин како што се прават палачинките.( може да се прават и во тавче за палачинки)
Потоа празот го пржиме на масло. И почнуваме да ги редиме готовите питулиците во тепсија на следниот начин- ставаме една питулица во тепсија, па ја попрскуваме со масло, и ставаме од пржениот праз, и потоа така правиме со сите питулици. Откако ке ја ставиме и последната питулица во тепсијата ги сечиме на коцки и печиме во претходно загрена рерна. Готови се кога ке порумет

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови