Подготовка:

1. Тиквицата ја лупиме и ја ставаме во сецко да ја иситниме. Во длабок сад ги ставаме тиквицата, го додаваме јајцето и јогуртот, промешуваме. Сирењето го дробиме и го додаваме во смесата. Ги додаваме палентата, овесното брашно, солта и пецивото. Промешуваме.

2. Смесата ја ставаме во сад за печење обложен со хартија за печење со димензии 30х20. Додаваме сусам и сончоглед. Печиме во загреана рерна на 180 степени 40 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани