Јајцата и шеќерот добро се уработуваат со миксер. Се додава киселото млеко, зејтинот, брашното и пецивото. Се добива не многу густа смеса од која половина се истура во плекче бр.30 и се пече на 180С. Откако ке порумени се посоллуваат вишните(исчистени од семките)и се истура вториот дел од смесата. Повторно се пече.Кога е испечена се роси шеќер во прав(кога го мелам шеќерот додавам и ванилин шеќер за подобар мирис).

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови