Испечати

Пита со вишни

Пита со вишни

Состојки

  • 2 јајца
  • 150 гр. шеќер
  • 150 гр. кисело млеко
  • 150 мл. зејтин
  • 300 гр. брашно
  • 1 пециво
  • 150 гр. вишни(може замрзнати)

Подготовка

Јајцата и шеќерот добро се уработуваат со миксер. Се додава киселото млеко, зејтинот, брашното и пецивото. Се добива не многу густа смеса од која половина се истура во плекче бр.30 и се пече на 180С. Откако ке порумени се посоллуваат вишните(исчистени од семките)и се истура вториот дел од смесата. Повторно се пече.Кога е испечена се роси шеќер во прав(кога го мелам шеќерот додавам и ванилин шеќер за подобар мирис).