Кога ви се јаде пита, а немате многу време да месите, тогаш еве еден одличен рецепт со готови кори.

1. Најпрво го чистиме спанаќот, го обаруваме и откако ќе олади, ја додаваме изварката.
2. Во подлабок сад мешаме кисела вода, масло и прашак за пециво. Започнуваме со правење на корите.
3. Земаме една кора, ја премачкуваме со смесата од масло, вода и пециво и од горе ставаме уште една кора и неа ја премачкуваме, па ставаме од филот со спанаќ и изварка. Најпосле ги виткаме корите како ролат. Истата постапка ја правиме со сите кори, додека не ги потрошиме.
4. Така добиените ролати ги премачкуваме со јајце, наросуваме со сусам и печеме додека не поруменат убаво. Откако се готови ги премачкуваме малку со путер, додека се топли, да омекнат малку.

Совршена идеја за појадок, со една чаша јогурт.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови