1. Во тенџере на оган се пропржува ситно исецканиот кромид и лук.

2. Откако ќе омекнат се додава пилешкиот стек исечен на мали парчиња. Кога стекот ќе биде речиси готов во тенџерето се додаваат и свежите печурки заедно со зачините.

3. Откако ќе се додадат печурките се заедно се пржи додека печурките не почнат да омекнуваат.

4. Потоа се додава павлаката и се остава да се динста 6-7 минути.

5. Сосема на крај се додаваат зелените пиперки исечени на мали коцки. Се промешува и се трга од оган.

* Јас сакав пиперките да бидат свежи и крцкави и затоа само ги измешав во сосот пред да го тргнам од оган. Доколку сакате да бидат убаво зготвени додадете ги заедно со печурките.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани