- Кромидот, по 1/3 од доматите (чери) и варената пченка, 1 чили пиперче заедно со 250 мл. од бујонот изблендирајте до кашеста состојба или ставете во сецкото - тоа трае околу 2-3 мин.
- Во тенџере ставете го искостеното и без кожа пилешко месо кое сте го исецкале, преостанатите домати, пченка, сецканото чили пиперче, лукот, додадете го преостанатиот бујон и по ваша оцена дали воопшто или колку ќе ставите од зачинот Кари. Истурете ја процесираната смеса, поклопете и ставете на сосема тивко да се вари околу 1 час односно додека не омекне пилешкото, а доколку испарил бујонот можете да додадете малку вода, но одлично е ако дозволите да се вари на тивко и да си ја добие онаа убава густина на сос. Кога е готово тргнете од огнот, ставете ја ренданата кора и сокот од лимонот, сецканиот магдонос и служете.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани