Месото убаво намачкајте го со изрендан лук, црвен пипер, додадете зачини сол бибер, мешан сув зачин и ставете во фриждер на 3-4 саати да отстои.
Сланината исечете ја на ленти.
Ставете го месо во тепсија, додадете зејтин, црвено вино, малку вода и одозгора на месото наредете сланина.
Ставете во рерна на 200 степени убаво да се подпече.
Малку мрсничко ама убаво.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани