Подготовка
Квасецот се стасува со 5 лажици млеко, 1 лажица шеќер и 1 лажица брашно.
Се меси тесто од сите состојки и се остава да стаса 15 тина минути. Се сучи кора дебелина 1 см и се вадат кругови со чаша се става насредина фил и се затвораат по желба или како топчиња или како пирошки. Се оставаат да стасат и пред печење се премачкуваат со јајце и се наросува сусам.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови