Мисирката најпрво ја премачкуваме со путерот под кожата. Лесно се одвојува кожата, па ќе немате проблем со тоа. Ја премачкуваме целата мисирка и однадвор и однатре со зачините заедно измешани. Портокалите, лимоните, јаболките, морковите и кромидот ги сечеме на парчиња. Ја полниме внатре со нив, а остатокот го ставаме во тавата во која ќе ја печеме. Со конец ги врзуваме копаните и ја ставаме врз парчињата зеленчук и овошје. Во садот ставаме околу 50 милитри масло и 200 милитри бело вино.
Мисирката ја печеме 4 часа, (колку килограми е мисирката,толку часови се пече), на 160 степени. Во текот на печењето се врти и на двете страни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови