Најпрво ги матиме јајцата. Откако убаво ќе се изматат ги додаваме водата и зејтинот и на крајот и брашното.

Мешаме убаво додека смесата се соедини.

Од вака приготвената смеса правиме палачинки во соодветна тава.

Од оваа смеса излегуваат околу 18-20 палачинки.

Филот е по ваша желба, може да се јадат и со солен и со благ фил.

Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови