Подготовка:

1. Изрендајте ги тиквичките и компирите, посолете ги и откако ќе пуштат вода исцедете ги.

2. Додадете ги останатите состојки, од кои сол по вкус и некој зачин како малку пимент кај мене и наместо сол мешан сув зачин и малку оригано. Кромидот и лукот одат по едно, но и повеќе спрема вашиот вкус.

3. Вака измешаната смеса се печи во тавче како палачинки, при што секоја печена веднаш додека е топла ја премачкуваме со путер.

Предлог за послужување
Наполнете со шунка, авокадо и кашкавал и ставате ја во микробранова кратко колку да се стопи кашкавалот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови