Палачинките од компир се популарно европско јадење. Тие може да се најдат скоро секаде каде што се јаде компир, од Латинска Америка до Северна Европа. Главни компоненти се компири, брашно, сол, јајца и растително масло. Може да се додаде по вкус и лук и павлака. Ова јадење е исто така популарно во украинската (познато како Деруни), руската, полската и еврејската кујна.
1. Компирите изрендајте ги на ренде, исто изрендајте го кромидот и лукот. Додајте јајце, брашно, посолете и додајте црн бибер, па се убаво промешајте.
2. Пржете ги палачинките во загреана тава од двете страни, до добивање на златната боја. Палачинките наредете ги во чинија, сервирајте ги со кисела павлака.

Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани