Батаците и исецканите моркови ги вариме во вода. Оризот го запржуваме во масло во огноотпорна тава. Ја додаваме и водата во која се вареа батаците и морковите. Се додава и вагетата. На крајот се ставаат и батаците и морковите во водата.
Се вака заедно се става во рерна на 180 С да се потпечи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови